CHARON GOLD PREMIO - In memoriam

 

CHARON GOLD PREMIO (Bart, Bartík, Bartíček, Brťas... :) )

Posudok z kontroly vrhu:

Nemáme, pôvodne bol registrovaný v Hovawart klube ČR.

Výstavné úspechy:

Do svojho príchodu ku nám neabsolvoval žiadnu výstavu (čo bola veľká škoda)  a tak sme sa ukázali pred rozhodcami až spolu:

-         Špeciálna výstava SHK Mošovce 8/2013, trieda otvorená, výborný 3, rozhodca Maria Kerekes (HU),

-         MVP Nitra 2/2015, trieda otvorená, výborný 4, rozhodca p. Vondrouš (CZ),

-         Klubová výstava SHK Podskalie 5/2015, trieda otvorená, výborný 3, rozhodca Kirsten Wesche (DE)

Vyšetrenia:

RTG DBK A/A

Zvod mladých:

01. 09. 2013 Mošovce - splnil

Bonitácia:

04. 05. 2014 Dolný Kubín - Chovný, bonitačný kód 5AG2M3S/AAA.

Krátke vysvetlenie bonitačného kódu - istý, priateľský, sebavedomý pes, pri bojovnosti má razantný útok, neuhýba na náznaky úderu palicou, požadovanej sily, mohutnosti a ušľachtilosti.

Čo o ňom povedať?

Život nášho čierneho hovawarta Bartíka je do troch rokov zahalený tajomstvom, ktorého poodhalením bolo iba objavenie strachu z ľudí, z cestovania, z palíc, s výzorom síce majestátneho psa, ale vychudnutého tak, že mu na pohladkanie boli jasne hmatateľné bedrové kĺby, všetky stavce, či rebrá. Vo svojich troch rokoch bol zakúpený importovaný z Čiech na Slovensko. Tu našiel svoj nový domov, kde ho jeho rodina miluje, dáva mu pocit jeho nezastupiteľného miesta.

Importovanie a následné papierovanie bolo neľahké, nakoľko o neho nikto nejavil záujem. Ani jeho chovateľka, ani žiadneho majiteľa nemal zapísaného v PP, takže všetko sme museli  absolvovať sami za obrovskej pomoci našej novonájdenej priateľky Maťky Babikovej - milovníčky a chovateľky hovawartov na Slovensku. Práve jej zásluhou sa rozbehli naše kroky nielen ku vybaveniu všetkých potrebných
dokladov, ale aj ku riešeniu jeho problémov, či následnému zvodu mladých, výstavám, alebo bonitácii.

Čiernych krycích psov je v SHK ako šafránu a náš Bartík je naozaj krásny, inteligentný, temperamentný pes , preto sme postupne absolvovali  cestu ku jeho uchovneniu. Po jeho krátkej adaptácii na nové prostredie sme neotáľali a všetko to začalo.

Najskôr v júni 2013 RTG - DBK, aby sme mali istotu, že má napriek horším životným podmienkam správne vyvinuté kĺby. Parádny výsledok 0/0 - "A". Tak sme pokračovali prvou výstavou 31.08. 2013. Tu sme sa utvrdili v tom, že sme mali šťastie, lebo sme dali nový domov  krásnemu, ale hlavne neskutočne dobrému psovi. Citujem z prvého posudku z jeho prvej výstavy od p. rozhodkyne: stredne veľký silný pes silnej kostry. Pekná hlava, tmavé oko, korektné pyky. Korektný chvost, výborný hrudník. Elegantný krk. Harmonický korektný pohyb s pekne držaným chvostom. Vyrovnaný, pozorný. Stredne dlhá, pekne ošetrovaná srsť.  Hneď na ďalší deň 01. 09. 2013 sme pokračovali zvodom mladých, ktorý úspešne absolvoval.  Hoci sme ani nedúfali, o rok - v máji 2014 nasledovala bonitácia s takým predvedením, že mu tlieskali za jeho výkon ostatní prizerajúci sa "hovawarťáci",lebo vedeli, čím tento pes prešiel a aký pokrok za tento krátky čas dosiahol. Obrovská vďaka patrí hlavne výcvikárovi P. Čuntalovi, ktorý to s ním nikdy nevzdával (a to sme skúsili ako výcvikára nie iba jeho)  a neustále sa mu venoval, aby ho "prebudil" z apatie. Bartík má krásny bonitačný kód so záverom chovný bez obmedzení.  Absolvoval aj ďalšie výstavy, hoci veľmi nerád cestuje kdekoľvek mimo svojho domova, preto to s cestovaním a výstavami nepreháňame. Našim cieľom nie je naháňanie titulov a trofejí, ale šťastný a spokojný pes.  

Svojej rodine priniesol mnoho, ale hlavne obrovskú dávku empatie, keď sme sa neustále snažili zistiť, čo cíti, prečo má strach, ako mu pomôcť... Ale zvládli sme to,  podarilo sa ho adaptovať na novú rodinu. Je z neho fantastický rodinný pes, nebojácny, oddaný, verný, s radostným výrazom. Miluje svoju novú rodinu a sme presvedčení, že keby bolo treba, dal by za ňu aj svoj život.

Jeho príbeh zo života bol uverejnený v hovistory: https://xx66.webnode.sk/l/nas-prvy-hovawart-bartik/

04. 01. 2017 na akútne zlyhanie obličiek náš Bartík odišiel navždy.