Informácie o nás

Chovateľská stanica Duo custodes je súčasťou bežnej rodiny s dvomi deťmi (už takmer dospelými), ktorá má pozitívny vzťah k prírode a zvieratám. Preto jej  súčastou sú aj dvaja psi (hovawarti), dve britské mačky, jeden papagáj (žako) a na dedine nemôže chýbať aj hydina (sliepočky - wyandotky zdr.). V lete 2017 pribudli aj dve anglonubijské kozie slečny :) a v lete 2018 ďalšie dve :) :)

Hovawarti sú v troch farebných rázoch, u nás máme zastúpenie dvoch - čierny a plavý. Ak sa nám podarí odchovať šteniatka, možno pribude ku nám aj posledná farebná varianta - čierna so znakmi. Výška: pes 63-70 cm, fenka 58-65 cm.

Zo základnej charakteristiky možno uviesť, že hovawart je silný, stredne veľký, dlhosrstý pes, s dlhšou stavbou tela. Je všestranným psom.  Je to pes temperamentný, vyrovnaný a dobromyseľný. Má dobré obranárske vlastnosti, je sebaistý.  Má veľmi dobre vyvinutý čuch. Jeho harmonické telesné proporcie a mimoriadna väzba na rodinu v ktorej žije, z neho robia vynikajúceho rodinného, strážiaceho, obranného, ale i stopovacieho psa.

Pre vznik chovateľskej stanice je nevyhnutné vlastniť chovnú suku.  Podmienky pre zaradenie do chovu sú čistokrvnosť (PP vydaný plemennou knihou uznávanou FCI) a úspešné absolvovanie bonitácie s výsledkom "chovný"/"chovná" a prideleným bonitačným kódom. Ku hlavným podmienkam bonitácie okrem iného patrí aj účasť na zvode mladých, absolvovaný RTG na dyspláziu bedrových kĺbov a výstavné ocenenie minimálne "veľmi dobrý" získané na výstave so zadávaním CAC SR (národná, medzinárodná, špeciálna alebo klubová).

V apríli 2013 po odchode do "psieho neba" našej fenky rodézskeho ridgebacka Ley na následky choroby, sme ťažko znášali jej stratu a náš dvor ostal pustý. Ona, ako aj predchádzajúca fenka rodézskeho ridgebacka Nela (FLORIDA Numa II.) prišli ku nám už dospelé, lebo už dlhšiu dobu sme sa zamerali na pomoc tým zvieratám, ktoré potrebujú zmeniť svoj pôvodný domov z rôznych príčin (takto prišli ku nám aj naše mačky a papagáj).

Opäť sme sa zamerali na psíka (aj dospelého), ktorého si jeho pôvodná rodina už nemôže ďalej nechať a hľadá mu novú rodinu. Začali sme hľadať plemeno psa, ktorý bude previazaný zo svojou rodinou akoby "pupočnou šnúrou", nebude náročný na celoročný pobyt vonku (tzv. chlpáča), ale zároveň aby starostlivosť o srsť bola minimálna. Mal to byť pes strážny, ale aj rodinný miláčik. Tak sme našli hovawarta :) .

9. mája 2013 sme na synove meniny priviezli z Čiech krásneho čierneho trojročného hovawarta Charona Gold Premio, doma volaného Bartík.  Bola to láska na prvý pohľad, aj keď zo začiatku to bola skôr snaha záchrany. Dobrou stravou, starostlivosťou, obrovskom pomocou a lekárskym dohľadom je z neho v súčasnosti krásny a už aj šťastný pes. Prešli sme s ním dlhú a kľukatú cestu, ale o tom neskôr.

Bart potreboval pomoc v mnohých oblastiach a jednou z nich bola aj pomoc v socializácii, aby sa nebál a opäť našiel dôveru v ľudí a v svoj domov. A tak následne v júli 2013 prišlo ku nám plavé nebojácne a zvedavé šteniatko hovawarta Nimba Kráľovská stráž, doma často volaná aj Bibinka, blondínka, princezná ... :)

Svoj smútok rozdelili na dvoje a vznikla z toho dvojnásobná radosť, ktorú z nich máme doteraz.

Nastúpili sme na našu dlhú cestu s jasným cieľom - dokázať týmto dvom krásavcom, že majú na to, aby boli v SHK vedení ako chovný pes CHARON GOLD PREMIO a chovná suka NIMBA KRÁĽOVSKÁ STRÁŽ.