NIMBA KRÁĽOVSKÁ STRÁŽ

 

NIMBA KRÁĽOVSKÁ STRÁŽ (Nimbuška, Bibinka, blondínka, princezná...)

Posudok z kontroly vrhu:

Suka, stredne plavá, s požadovaným zosvetlením. Stredne mohutná, pekné uhlenie. Výborný kompletný pigment. Pekný samičí výraz, uši korektnej dĺžky, dobre nasadené. Oko tmavohnedé. Zhryz nožnicový. Chvost dobrej dĺžky, v čase kontroly bez deformácií. Deformácia ľavej prednej labky po úraze, odporučené rtg vo veku 3-4 mesiace. Odstránené pasparky. Zvedavá, priateľská, milá. Hmotnosť 4500 g.

Výstavné úspechy:

MVP Nitra 11. 01. 2015 veľmi dobrá, rozhodca Anna Kochan
(PL)

Vyšetrenia:

RTG DBK A/A

Zvod mladých:

31. 08. 2014 Stará Myjava - splnila

Bonitácia:

03. 05. 2015 Podskalie - Chovná, bonitačný kód 4J2O5T2/AAA (získali sme nádherný bonitačný kód).

Čo znamená pridelený bonitačný kód? Bonitačný kód vychádza z hodnotenia komisie a charakterizuje jedinca po všetkých stránkach. Skladá sa z nasledovných častí: celkový vzhľad/opis/povaha. 

Vysvetlenie u Nimby - pri ohodnotení povahy prvé dve A znamenajú - istý, priateľský, sebavedomý pes počas merania, aj počas prechodu skupinkou ľudí a streľby. Pri hodnotení bojovnosti posledné A znamená razantný útok, neuhýba na náznaky úderov. Celkový vzhľad a opis: 4 - požadovaná sila, mohutnosť a ušľachtilosť, J2 - prestavaný zadok, O5 - dĺžka chvosta je po pätový kĺb a T2 - stredne plavá farba. Takže ku takémuto bonitačnému kódu nie je čo dodať. Je výborný.

Čo o nej povedať?

 

 

Meno blondínky s veľkým krásnymi tmavými očami asi ako jediné nezapadlo v jej materskej chovateľskej stanici do  zemepisných názvov, ale vzniklo jej farebnou podobnosťou a správaním  na levíča Simbu, z rozprávky Leví kráľ.

Jej život nezačal ľahko a po úraze v mladom šteňacom veku musela prekonať dve náročné operácie prednej labky. Nebyť však práve labky, ktorá ju čiastočne "handicapovala" a tým ochudobňovala
o prvenstvo v umiestňovaní v nových rodinách, asi by neprišla do svojej rodiny, ktorú našla a ktorá ju miluje.

Prišla do rodiny, ktorá v tom čase hľadala pre svojho čerstvo importovaného 3-ročného hovawarta z Čiech malú chlpatú blonďavú guľu, aby ho znovu naučila nájsť dôveru v ľudí a spoznávať radosti psieho života. A to aj splnila, naučila ho tešiť sa, hrať sa, nebáť sa, dôverovať ľuďom s ktorými žijú a na oplátku v Bartíkovi našla adoptívneho a starostlivého otca, ochrancu a kamaráta.

Do jedného roku, po neustálom kolotoči operácií, preväzov, rekonvalescencii, rehabilitácii, nebolo pomyslenia na výstavy, či na pravidelný výcvik na cvičisku. Labka ostala po zákrokoch na pohľad krivšia, ale plne funkčná pre jej šantenie a život. Nimba však stále viac rástla do krásy, jej milá tvár, tmavé veľké oči, krásna plavá farba srsti...,tým, že bola neskutočne vnímavá a ochotná učiť sa, jej rodinu to podnietilo začať sa zamýšľať nad zvodom mladých, výstavou a následne nad bonitáciou. Najskôr začala zvodom mladých, ktorý úspešne absolvovala v auguste 2014. V januári získala na medzinárodnej výstave psov hodnotenie veľmi dobrá a už bolo rozhodnuté. Hoci nikdy nebude patriť medzi hviezdy výstavných kruhov pre svoj úraz, priblížila sa k chovnosti. Začal cielený výcvik najmä s P. Čuntalom na Kráľovských víkendoch, či  u neho na cvičisku, alebo na akciách SHK a prišla bonitácia.


Ako prvá z N-káčov sa postavila zoči-voči bonitačnej komisii v máji 2015, vo svojich necelých dvoch rokoch. Po predvedení precízneho výkonu dosiahla krásne hodnotenie a záver  - chovná bez akéhokoľvek obmedzenia.  

Vďaka svojej rodine, svojej chovateľke, výcvikárovi Peťovi a určite aj mnohým ďalším sa možno raz rozbehnú do sveta aj jej malé chlpaté guľôčky, ktoré budú rozdávať rovnakú radosť a lásku ako ona.

Okrem iného je dobrá speváčka a má výborný hudobný sluch :D. O tom svedčí aj toto video s naším synom: www.youtube.com/watch?v=8DkPL1Y59ZU

Jej príbeh zo života bol uverejnený v hovistory: https://xx66.webnode.sk/l/nimba/